Wejście i wyjście w rytmie PulseAudio

Niestety w XFCE 4.8 domyślne narzędzia do obsługi kart muzycznych, jak też sam mikser, nie pozwalają na jakieś wymyślne kontrolowanie naszych strumieni audio. Ponieważ jednocześnie jako osoby postępowe stawiamy na nowoczesne rozwiązania typu PulseAudio, jesteśmy w dwukropku (podwójna kropka). Nie dość, że mikser w XFCE z PulseAudio zna się tylko z widzenia, to na dodatek PulseAudio ignoruje wejścia na karcie muzycznej (czy też przekazywanie tego sygnału dalej).

Dlatego koniecznym będzie podjęcie kroków w postaci doinstalowania miksera o wdzięcznej nazwie pavucontrol, jak również małe zabawy w terminalu. Pavucontrol – bo potrafi zapanować na urządzeniami obsługiwanymi przez PulseAudio, wybrać które wyjście i jak ma być obsługiwane, itp. Pełna kontrola. Terminal z kolei, bo zakrojone na szeroką skalę badania wykazały, że nasz serwer dźwięku musi mieć załadowane odpowiednie moduły, aby odtwarzał na wyjściu to, co my mu odtwarzamy na wejściu. Owe tajemne receptury zezwalające na swobodny przepływ treści fonicznej to module-null-sink oraz module-loopback. Dlatego najpierw na próbę w terminalu dodamy je do PulseAudio (powinno zadziałać i bez sudo):

sudo pactl load-module module-null-sink
sudo pactl load-module module-loopback

A gdy osiągnięty rezultat nas zadowala, dodajemy je na stałe do domyślnej konfiguracji PulseAudio:

sudo gedit /etc/pulse/default.pa

… i dopisujemy gdzieś na końcu:

# input to output
load-module module-null-sink
load-module module-loopback

Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu kanałów we/wy za pomocą pavucontrol. Czyli najpierw w zakładce ‘Konfiguracja’ wyłączamy i wyłączamy karty muzyczne, jak też określamy konfigurację ich we/wy. Następnie w ‘Urządzeniu wejściowym’ upewniamy się, że mamy wybrane odpowiednie wejście. Podobnie na ‘Urządzeniu wyjściowym’ – wybieramy wyjście, gdzie mamy wpięte głośniki. Upewniamy się też, że żadne z powyższych nie jest wyciszone lub wyłączone.

OpenELEC

Open Embedded Linux Entertainment Center, or OpenELEC for short, is a small Linux distribution built from scratch as a platform to turn your computer into a complete XBMC media center. OpenELEC is designed to make your system boot as fast as possible and the install is so easy that anyone can turn a blank PC into a media machine in less than 15 minutes.